Special Olympics Massachusetts Hall of Fame

photo

2017 Hall of Fame – Nominations Welcome!

Do you know someone who has made an impact on Special Olympics in the state of Massachusetts? Now is the time to nominate individuals, families or community organizations or businesses for enshrinement into the Special Olympics Massachusetts Hall of Fame. Please email HallofFame@specialolympicsma.org and let us know who you are nominating and a little background on them. This is the first step for in the process so please tell us as little or as much as you’d like about them and their impact on the organization. the only requirement for eligibility is a minimum of five years involvement with Special Olympics Massachusetts. The Hall of Fame induction ceremony is being held annually beginning in this year. Nominations should be in by January 31, 2017.

The 2016 Induction Ceremony was held on June 2nd 2016.

Special Olympics Massachusetts is excited to recognize the outstanding contributions and commitment of athletes, coaches, families, volunteers, law enforcement personnel and corporate partners. Although many factors will play into choosing inductees, including their impact on Special Olympics at the local, state and national level, the only requirement for nominees to the Hall of Fame is that they must have been involved with Special Olympics Massachusetts for at least five years.

Photos from the event

Previous Hall of Fame induction classes:

Hall of Fame Class of 2016
    • Brandon Moore – Athlete

    • Josh Mullett – Athlete

    • Mike Walker – Athlete

    • Anne Marie Dawes – Coach

    • Carl Anderson – Official

  • Weston High School – Partner

Hall of Fame Class of 2014
  • William Ashley Connelly – Athlete
  • Bill O’Connell – Athlete
  • Marc Segerman – Athlete
  • Michael Cappello – Coach
  • Darren Fleurent – Coach
  • David Tynes – Coach
  • Millett Family
  • Murray Family
  • Stucchi Family
  • Sue Borden – Volunteer
  • Rebecca Richard – Volunteer
  • Powerlifting Management Team – Volunteer
  • James DiGianvittorio – LETR
  • James T. Brett – Champion’s Award
  • Bob’s Sea & Ski – Corporate Partners
Hall of Fame Class of 2012
  • Amanda Church – Athlete
  • Matthew Millett – Athlete
  • Jay Nothnagle – Athlete
  • Diana Fradette – Coach
  • Charles Kardok – Coach
  • Bob & Judy Russell – Coach
  • Kocia Family
  • Pouliot Family
  • Stubstad Family
  • Jack Doyle – Volunteer
  • Steve Perlman – Volunteer
  • Peter Pruyne – Volunteer
  • Richard Pierce – LETR
  • RKMC – Corporate Partners
Hall of Fame Class of 2010
  • Michael Finlay – Athlete
  • Tyler Legasse – Athlete
  • Melissa Reilly – Athlete
  • John Dempsey – Coach
  • Phil Glendye – Coach
  • Alec Levine – Coach
  • Davidson Family
  • Heller Family
  • O’Keefe Family
  • Bill Dockham – Volunteer
  • Lee Lamkin – Volunteer
  • Dan Smith – Volunteer
  • Richard Tavares – LETR
  • Blue Cross Blue Shield of MA – Corporate Partners
  • Enterprise Car Rental – Corporate Partners
  • Raytheon – Corporate Partners
  • Bioball Committee – Fundraising Group
  • Moynaghs tavern – Fundraising Group
Hall of Fame Class of 2008
  • Denise Carriere – Athlete
  • Jody Furer – Athlete
  • Jessica McDonald – Athlete
  • Karen Bernardo – Coach
  • Jon Odom – Coach
  • Pat White – Coach
  • Adler Family
  • Desmarais Family
  • Governor’s Academy – Volunteer Group
  • Art Goyette – Volunteer
  • Stacy White – Volunteer
Hall of Fame Class of 2006
  • Michael Bryant – Athlete
  • Colin Davidson – Athlete
  • Matthew Kardok – Athlete
  • John Ford – Coach
  • Sue Perguidi – Coach
  • Jennifer Walsh – Coach
  • Ghazey Family
  • Indelicato Family
  • Scherer Family
  • Susan Dunbar – Volunteer
  • Tom Kostizak – Volunteer
  • Tom & Matt Wiegand/Friend Families – Volunteer
Hall of Fame Class of 2004
  • Michelle Adler – Athlete
  • Susan Piper – Athlete
  • Keith Robert – Athlete
  • Karen Daigle – Coach
  • William Ketchen – Coach
  • Deborah Tyborowski – Coach
  • Furer Family
  • Kent Family
  • Shaw Family
  • Joe Ciejka – Volunteer
  • Peter Cutting – Volunteer
  • William Dolan Sr. – Volunteer
  • Jon Samel – Volunteer
  • Bridgewater State College – Sponsor
  • Jeff Cohen (One Stop Painting& Renovating) – Sponsor
  • Friends of Special Olympics – Sponsor
  • Bob Weeks – Sponsor
  • Ticki Winsor (Eastover Resort) – Sponsor
Hall of Fame Class of 2002
  • Michael Cormican – Athlete
  • Elijah Kent – Athlete
  • Philip Ranieri – Athlete
  • Bob Blanchette – Coach
  • Jim Jellison – Coach
  • Carie Miele – Coach
  • Finlay Family
  • Griffin Family
  • Nothnagle Family
  • Robert Chevalier – Volunteer
  • Martha Dove – Volunteer
  • David Jones – Volunteer
  • Kyle Robert – Volunteer
  • Rita Stokinger – Volunteer
  • Civitan Club of Pittsfield – Sponsor
  • Ed Domaney – Sponsor
  • Ironside Farm – Sponsor
  • Massachusetts Youth Soccer Association – Sponsor
  • Parrothead Club of Eastern Massachusetts – Sponsor
  • Wal*Mart Plymouth district 36 – Sponsor
Hall of Fame Class of 2000
  • Sean McKenna – Athlete
  • Diane Melville – Athlete
  • Signe Sund – Athlete
  • Kathleen Brennan – Coach
  • Maureen McNamera – Coach
  • Charles Piper – Coach
  • Butler Family
  • Lynch Family
  • Salvadore Family
  • Attleboro School Day Games Committee – Volunteer
  • Mark Friedman – Volunteer
  • Kathy & Rick Savage – Volunteer
  • Acuchnet Rubber Company – Sponsor
  • Patrick J Forrest – Sponsor
  • Knights of Columbus Massachusetts State Council  – Sponsor
  • Rock Harbor Charter Boat Service – Sponsor
  • Bob Valchuis (Millis Industries) – Sponsor
Hall of Fame Class of 1998
  • Yon Hanlon – Athlete
  • David Richardson – Athlete
  • Russell Tilson, Jr.  – Athlete
  • Barbara DeNitto – Coach
  • Kathy Grover – Coach
  • Paula Rourke – Coach
  • Hanlon Family
  • Zimmerman Family
  • Dee Ardolino – Volunteer
  • Sue Weiner – Volunteer
  • Bank of Boston – Sponsor
  • Dunkin’ Donuts – Sponsor
  • Tom Flemming – Sponsor
  • Peter & Cheryl Morello – Sponsor
  • WBZ TV & Radio – Sponsor
Hall of Fame Class of 1996
  • Walter Barrett – Athlete
  • John Coan – Athlete
  • John Nargi  – Athlete
  • Fran Jacobs – Coach
  • Mary Maylin – Coach
  • Dick Samaria – Coach
  • Guzofsky Family
  • Otto Family
  • Ruggeri Family
  • Charles Austin – Volunteer
  • Joan Driscoll – Volunteer
  • Fred Silck – Volunteer
  • Charles Smith – Volunteer
  • Christine Achilles – Sponsor
  • Bertucci’s Restaurant – Sponsor
  • Mario Bona – Sponsor
  • DialAmerica Marketing – Sponsor
  • Green Harbor Tuna Club – Sponsor
  • Norman Wilson – Sponsor
Hall of Fame Class of 1995
  • Denise Brown – Athlete
  • James Foley – Athlete
  • Joe Garceau – Athlete
  • Timothy Hathaway  – Athlete
  • Harry Maylin, Jr.  – Athlete
  • Nancy Duryea – Coach
  • Mary Beth O’Neil – Coach
  • Joan Shanahan – Coach
  • George Toma – Coach
  • Bonnie Walker – Coach
  • Andrews Family
  • Cormican Family
  • Gibbons Family
  • Hurst Family
  • Stradford Family
  • Ron & Carol Arieta – Volunteer
  • Mark Audin – Volunteer
  • David Balfour, Sr. – Volunteer
  • Bill Barth – Volunteer
  • Beau Doherty – Volunteer
  • Charles Forcier – Volunteer
  • Fran Kelley – Volunteer
  • Anthony Mazzone – Volunteer
  • Bill Rogers – Volunteer
  • Eunice Kennedy Shriver – Volunteer
  • Peter Waystack – Volunteer
  • Continental Cablevision – Sponsor
  • Channing Murdock – Sponsor
  • N.E. Oldsmobile Dealers – Sponsor
  • PIIAM – Sponsor
  • Richard Sullivan, Sr. – Sponsor